call  (216) 344 34 24

Çarşamba, 09 May 2012 09:02

Bel fıtığının tedavisinde yeni bir yöntem : IMS

Yazan 
Öğeyi Oyla
(17 oy)

‘Belimin ağrısından rahatça eğilip kalkamıyorum’ ya da ‘Sırtım o kadar ağrıdı ki bütün gece uyuyamadım’… Türk toplumunda kas ve eklem ağrıları fazlasıyla yaygın olduğu için çevremizde bunun gibi şikayetleri o kadar sık duyuyoruz ki artık neredeyse kanıksadık.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç Dr Mesut Başak işte bu kronik ağrılara yol açan kas kasılmalarını Türkiye’de ilk kez, sertifikalı olarak yeni bir yöntemle tedavi etmeye başladı.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ”SERTİFİKALI OLARAK UYGULANIYOR

‘Dünyada bu yöntem 1974’den beri uygulanıyor. IMS’nin babası olarak bilinen yani bu tedavi yöntemini dünyada ilk kez tıbbi tedavi yöntemleri arasına koyarak bu konuda bilimsel yayınlar yapan Prof. Dr. Chan Gunn, halen Kanada’nın Vancouver kentinde dünyanın dört bir yanından gelen doktorlara bu tedavi yöntemini uyguluyor.Doç Dr Mesut Başak kendisinin de Gunn’den bu yöntemi öğrenerek sertifa aldığını anlatan Başak, ‘Pain Clinic isimli merkezde pekçok ülkeden gelen doktorlarla birlikte bir kursa katıldım. Teorik ve pratik olarak. Prof.Gunn bizleri bu tedavi yönetmini uygulayabilecek seviyeye getirdi ve sertifa aldık. Ben de şimdi ilk kez Türkiye’de bir eğitim ve araştırma hastanesinde, sertifikalı olarak bu yöntemi uygulamaya başladım’diyor.

KRONİK AĞRININ TEMEL NEDENİ: KASLARIN KISALMASIDIR

Kronik ağrılar vücudumuzun baş, ense, kollar, omuzlar, sırt, bel, kalça, bacaklar gibi bir çok bölgesinde olabilir.Kronik ağrılarda temel mekanizma, ağrının olduğu bölgedeki kasların uzunluğunun kısalmasıdır.Buna “kas kısalması” yani shortining denir. ‘İlgili kasın boyunun kısalması sonucunda, o kasın yönettiği eklemde şekil ve pozisyon bozukluğu olur’ diyen Doç Dr Mesut Başak bunun sonucunda da eklem kapsülünün gerildiğine ve eklem bölgesindeki sinire bası sebebiyle ağrı meydana geldiğne dikkat çekiyor.

BU DURUMU BİR ÖRNEKLE ŞÖYLE ANLATABİLİRİZ

Bel fıtığı olan bir hastada beldeki omurları kontrol eden kaslar kısaldığı için omur kemiği geriye doğru çekilir .Ve iki omur arasındaki disk öne kayarak ilik dediğimiz sinire baskı yapar, bunun sonucunda da kronik ağrı meydana gelir. Eğer bu omur kemiklerini yöneten kısalmış kaslar gevşetilerek eski haline getirilirse geriye çekilmiş olan omur kemikleri normal yerine gelecek ve iliğe olan baskı ortadan kalkacaktır. Bunun sonucunda kişinin hem bel fıtığı düzelecek ve hem de kronik ağrısı ortadan kalkacaktır.

IMS YÖNTEMİNDE ÇOK İNCE İĞNELERLE KAS UYARILIYOR IMS

yani Intramuscular Stimulation yöntemi; kronik ağrıya sebep olan kısalmış kasın içine çok ince (0,3 mm) iğne ile girilip kasın uyarılmasıdır. IMS’nin uygulanması esnasında hastanın herhangi bir ağrı hisetmediine dikkat çeken Doç. Dr. Mesut Başak, ‘sadece kasın içine girip, kası uyardığımız anda sivrisinek ısırığı ağrısından da az bir ağrı hissedilmektedir.Üstelik IMS yöntemi sadece kronik ağrıyı geçici olarak değil, bu ağrıya sebep olan temeldeki bozukuluğu da ortadan kaldırmaktadır’ diyor.

IMS YÖNTEMİNİN UYGULANDIĞI RAHATSIZLIKLAR
*Tedaviye rağmen geçmeyen kronik ağrılarda
*Fibiromiyaljide
*Kronik romatizmal hastalıkların ağrılarında
*Carpal turnel sendromunda *Sinir basısına bağlı nöropatik ağrılarda kullanılmaktadır.

IMS tedavi seanslarının sayısı ağrıların azalma hızına göre belirlenmektedir.Her tedavi seansı ortalama 15-20 dk kadar sürmektedir. IMS’nin bir başka özelliği de ilk seanstan itibaren çok hızlı olarak hastanın karonik ağrılarını rahatlatmaktadır. IMS tedavisi ile iyileşen hastalarda ilerleyen dönemlerde ağrının nüksetmesi oldukça nadirdir.

Okunma 13939 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 09 May 2012 16:39
Prof.Dr. Mesut Başak

İç Hastalıkları Uzmanı

Yorumlar   

 
+5 #10 Barış alkan 20-06-2014 23:41
hocam merhaba...karde şim 30 gün önce ameliyat oldu..Çok büyük bir fıtık çıkarıldı..amel iyatı başarılı geçti...fakat ameliyattan 1 hafta sonra bel kaslarında şiddetli ağrılar meydana geldi...götürdü ğümüz tüm doktorlar bel kaslarında düzleşme gerilme ve sertleşme olduğunu söylediler.. en sn doktor ödem de oluştuğunu söyledi...hiç bir iğne acıyı dindirmiyor. Kuru iğne tedavisi yönteminden bahsettiler...h ocam lütfen bu tedaviyi nasıl olabiliriz...Ko caelideyiz..haf tada kaç gün..kaç seans..size nasıl ulaşırız..ve yaklaşık maliyeti nedir..cevap verirseniz çok sevinirim..
Alıntı
 
 
-2 #9 Nurullah Yahşi 07-06-2014 20:59
Merhaba Mesut Bey.bel fıtıgı teşhisi kondu bana .Lomber lordozta düzleşme.L1-2 düzeyinde aksta kifotik açılanma,disk-o steofit oluşumuna bağlı santral-ılımlı sağparasantrala ğrılıklıprotüzy on,dural kese basısı.L2-3 düzeyinde santral kesiminde süperiora migre subligamentöz herniasyon,anül er yırtık,PLL de kalınlaşma ve dural kese basısı.L4-5 düzeyinde sağ foraminolateral ılımlı protrüzyon,anül er yırtık sağda kısmi foraminal daralma.L5-S1 düzeyinde sol foraminal ılımlı protüzyon, anüler yırtık.Hocam bu bel fıtıgı emarım.Bir de boyun fıtığım var.Boyun fıtığı emarımda da Servikal lordozda düzleşme,Serebe llar tonsil foremen magnum içerisinde 1-2 mm uzanım göstermekte(Ton siller ektepi).C5-C6 bulging, C6-C7 sağ parasantral protrüzyon.Hoca m fakülteye gitim yattım boyun fıtığından ameliyat olacaktım.Tekra r emarım çekildi Profosör şimdilik ameliyata gerek yok dedi .İlerde ağrıların artarsa gel ameliyat edelim dedi.Hocam ameliyat olmadım siz nasıl bir tedavi önerirsiniz. mail atarsanızsevini ri
Alıntı
 
 
+1 #8 Hayri IŞGIN 09-12-2013 15:50
Merhaba Mesut Bey; Yaklaşık 15 gün önce boyun ağrısıtlauyandı m, ağrı giderek arttığı için aynı gün önce aile hekimine ardından beyin cerrahına gittim emar istedi iki gün sonra çektirdim doktoruma gösterince C6 ve C7 de ciddi bası olduğunu amaliyat olmam gerektiğini belitti. 1 hafta sonra başka bir doktora gittim oda tekrar emar çektirmemi söyladi çektirdim c5 c6 c7 de problem olduğunu ve amaliyat olmamı söyledi. Şu an gündüzleri sol kol kürek kemiğinde ve sol kolumda hafif bir ağrı ve kasılma var Ancak yattığım zaman sol kolumdaki ağrı ve kasılmalar hat safhaya ulaşıyor. geceleri yatınca ağrılar arttığı zaman kalkıp yürüyorum bu bir gecede 8-10 kez tekrarlıyor. Yatarkende sadece sırtüstü yatabiliyorum. Ne yapmalıyım kuru iğne yöntemi veya başka bir yöntem ne önerirsiniz. İlginizden dolayı teşekkür ederim. Hayri IŞGIN 544 2869552 KARAMAN
Alıntı
 
 
0 #7 Dr. Mesut Başak 18-03-2013 16:25
Tuğba Hanım, Annenizin Bel MR'larını gönderin (CD'yi muayenehaneme kargo ile gönderin veya görüntüleri e-mail adresime gönderin), inceledikten sonra size cevap veririm. Sağlıklı günler dilerim.
Alıntı
 
 
+1 #6 Tuğba yıldırım 12-03-2013 23:52
Merhaba Mesut Bey ,annemde uzun zamandır bel fıtığı,daralma ve omurlarda kayma var. Her gittiğimiz doktor ameliyat öneriyor, beline çivileme yapılması gerektiği söylendi.Şu ana kadar hiç ameliyat düşünmedi. fakat ağrıları çok fazla arttı. Sizi radyo programından dinledim ve bu IMS tedavi yöntemi ilgimi çekti. Acaba IMS tedavisi uygulanabilir mi?
Alıntı
 
 
-3 #5 Rabia VAROL 01-03-2013 08:02
Merhaba, ben kamu kurumunda çalışmaktayım, görevim nedeniyle boyun fıtığı oldum. Boynum ve kollarım ağrımakta idi. IMS tedavisi olduktan sonra ağrılarım kesildi. Müdürüm, mesai arkadaşım ve annem de IMS tedavisi olduktan sonra ağrıları kesildi. Biz bu tedavi yönteminden memnun kaldık, herkese tavsiye ediyoruz.
Alıntı
 
 
0 #4 prof dr Mesut BAŞAK 24-01-2013 23:38
Latif Bey,kuru iğne tedavisi (İMS) kemik erimesine faydalı olmaz.Fakat kas sebepli diğer tüm ağrılarda faydalı olur.
Prof Dr Mesut Başak
Alıntı
 
 
0 #3 latif Ozcelik 24-01-2013 21:01
Merhaba Mesut bey, Annemin omuz, sırt, bel, boyun ağrıları, fıtık, kaslarda tutulmalar ve kemik erimesi vardır. IMS tedavisi uygulanabilirmi ?
Alıntı
 
 
+1 #2 Mesut Başak 15-01-2013 10:10
Fatih Bey, IMS tedavisi boyun fıtıklarında uygulanır ve bu tedaviden çok iyi sonuçlar alınmktadır.
Prof Dr Mesut Başak
Alıntı
 
 
0 #1 Fatih Kılınç 11-01-2013 23:35
Merhaba Mesut Bey IMS tedavisini boyun fıtığında kullanabiliyor muyuz. Omurgayı oluşturan kemiklerin arasındaki et dışarıya taşmış ağrı ise boyunda değil kolda meydana gelmekte ameliyat olmak istemiyorum. Bu konuyla ilgili ne yapabiliriz IMS tedavisi iyi gelebilir mi? Teşekkür ederim
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Muayenehanemesutbasak qrcode

 list-style-home

Kısıklı Mh. Alemdağ Cd. Santral Durağı Emanet Apt Kat:1 No:117/2

(Çamlıca Medicana Hast.Yanı) Ümraniye/İSTANBUL

 list-style-phone  216 344 34 24
 list-style-email   Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 list-style-twitter  DrMesutBasak