call  (216) 344 34 24

Cuma, 11 May 2012 10:11

Karın Ağrısı ve Ateş Hastalığı: FMF

Yazan 
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Akut Appendisit ile Çok Karışan, Böbrek Yetmezliğine Kadar Gidebilen

Karın Ağrısı ve Ateş Hastalığı: FMF

Ailevi Akdeniz Ateşi ( Familial Mediterranean Fever:FMF), periyodik olarak tekrarlayan karın ağrısı ve ateş nöbetleri ile seyreden bir hastalıktır.Bu hastalıkta bazen ateşe, göğüs ağrısı ve eklem iltihaplanması da eşlik edebilir. Ataklar halinde gelen bu belirtiler akut appendisit ile çok karıştığı için hastaların %60-80’i appendisit ameliyatı geçirmektedir. Fakat maalesef ameliyattan sonra hastanın şikayetleri aynı şekilde devam eder. Eğer hastalık zamanında teşhis edilemez ve erken tedavi edilemez ise, yaklaşık 15-18 yıl sonra böbrek yetmezliği gelişebilmekte ve hasta diyalize girmeğe başlamaktadır.

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF), Akdeniz bölgesinde yaşamış veya yaşamakta olan Yahudi, Ermeni ve Türk ırklarında daha sık görülmektedir. Hastalığın genetik özelliği olduğundan dolayı hastanın çocuklarında ve kardeşlerinde de görülebilmektedir. FMF hastalığı ülkemizde 1000 kişide 1 oranında görülmektedir.Hastaların %80-95’i 20 yaşından küçük, %5-10’u 20 yaşından büyük ve nadiren de 40 yaşın üzerindedir.

FMF’de karın ağrısı ve ateş atakları ortalama  48-96 saat kadar sürer, belirtiler hastayı yatağa yatıracak kadar şiddetli olabilir ve hastanın şikayetleri bu sürenin sonunda kendiliğinden geçer. Ateş 38-40 °C’ye kadar yükselebilir. Karın ağrısının sebebi karın iç duvarını döşeyen zarın (periton) iltihaplanmasıdır ve bu ağrı süresince genellikle kabızlık, atağın sonuna doğru ise ishal görülülür. Hastanın karın ağrısı şikayeti ve ateşi, appendisit, safra kesesi iltihaplanması ve böbrek taşı hastalıklarına çok benzer, özellikle appendisit ile çok kolay karıştırılabilinir. Bu hastalıkta hastaların %25-80’inde akciğer zarı (plevra) iltihaplanması görülür ve buna bağlı olarak atak döneminde göğüs ağrısı oluşur. FMF’de tutulan bir başka organ da eklemlerdir. Hastaların yaklaşık %25-75’inde eklem iltihaplanması (artrit) oluşabilir ve en sık diz, ayak bileği ve el bileği eklemlerinde görülür. Ayrıca bu hastalarda nadir olarak yaygın kas ağrıları ve bacağın diz altı bölgesinde kızarıklık  oluşabilir.

Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığında ateş ve karın ağrısı kriz (atak) döneminde kanda beyaz küre hücreleri (lökosit), CRP, fibrinojen, amiloid A protein ve sedimantasyon değerleri yüksek olarak bulunur. Bu tetkikler kriz dışındaki dönemlerde normal olarak tespit edilir. Ayrıca kriz döneminde hastanın karın muayenesinde karında sertlik, el ile karın bastırılıp aniden bırakıldığında hasta tarafında çok şiddetli ağrı hissedilmesi bulgusunun (ribaund tendernes) olması teşhisin konması için çok önemlidir. Bunlardan dolayı hastalığın tanısının konulabilmesi için bu kriz döneminde de hastanın mutlaka doktor tarafından görülmesi gerekmektedir. Böbrek tutulumu başlamış olan hastaların idrar tahlilinde protein bulunabilir. Hastalığı nesilden nesile taşıyan patolojik gen olan MEFV geni de hastaların büyük bir bölümünde özel kan tahlili ile tespit edilebilir.

Bu hastalık tedavi edilmez ise böbrekte amiloid denilen bir madde birikmekte ve bu da böbrek yetmezliğine yol açarak hastanın diyalize girmesine sebep olmaktadır. Hastalığın tedavisinde colchicine tablet ilacı kullanılmaktadır. Bu ilaç hem atakların şiddetini azaltmakta, hem de atakların daha seyrek gelmesini sağlamakta ve ayrıca böbrekte amiloid maddesinin birikimine engel olarak böbrek yetmezliğini de önlemektedir.

Okunma 7733 defa
Prof.Dr. Mesut Başak

İç Hastalıkları Uzmanı

Bu kategoriden diğerleri: « Diyet mi, Hayat tarzı mı?

Yorumlar   

 
0 #2 Naime Aydın 09-12-2012 10:49
S.A Prof. Dr Mesut Başak Değerli hocamın bütün çalışmalarını öncelikle tebrik ediyorum
benim 3 çocuğumda bu hastalıktan bulunmaktadır hangi doktora götürdüysem bu açıklamanın üçte birini bile açıklama getirmediler ve atak sürelerinin kaç saat sürdüğü ne tür yan etkisinin olduğu gibi bizleri kapsamlı açıklamanızdan dolayı sizlere çok çok teşekkür ederim başarılar dilerim hocam.
Alıntı
 
 
0 #1 Lala 22-05-2012 11:04
Salam. Men Azerbaycandan yaziyorum. Bizim bir hastamiz var ve bu gun gedib analiz verdik. FMF analizi mutasyonlarin tayini icin. Eger analizin sonunda hastaya bu hastalik teshhisi konulsa ne yapmamiz gerekiyor? cok rica ederim cevaplandirin. Iyi gunler.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Muayenehanemesutbasak qrcode

 list-style-home

Kısıklı Mh. Alemdağ Cd. Santral Durağı Emanet Apt Kat:1 No:117/2

(Çamlıca Medicana Hast.Yanı) Ümraniye/İSTANBUL

 list-style-phone  216 344 34 24
 list-style-email   Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
 list-style-twitter  DrMesutBasak